Инициативи

DiVino.Taste 2011 - Форум на българското вино

http://taste.divino.bg/

Виното и човека са в историческа връзка от най-далечни времена.
Мистичният им флирт е явен от артефактите в зората на човешката цивилизация до бурната страст и авантюристичното гурме преживяване в наши дни.
Чародейният образ на виното е съпровождал владетелите на Египет в отвъдния свят; Христос по силата на Божието чудо превръща водата във вино- алхимичен факт, известен в Евангелието на Йоан като първото от седемте чудеса на Исус; през средните векове католическата църква става еталон за качество на виното с мащабните си инвестиции в елитни лозя; виното и мрачните демони на еуфорията му занимават ренесансовите художници.
Използвано за мистични ритуали, оздравителни рецептури, поощряване на ендорфинния приток или демострация на социален статус и материална благонадеждност, от ценители и колекционери до обикновени или естетизирани консуматори, виното е напитка пораждаща страст, емоции, асемблираща вкусове, аромати и преживявания.
Култът към Дионис ( Бакхус за римляните) или по-просто казано, удоволствието на носоглътката от съприкосновението с винената напитка, е поводът да се потопим в първото издание на двудневния форум на българското вино DiVino.Taste 2011.
Без всякакви претенции за осъзнати и дълбоки познания, водени от любопитство и любов към напитката, дадохме старт на официалното ни образоване във вино дегистацията с участие в краткия курс "Вино за начинаещи".
След щателното въведение и подробни терминологични разяснения, осветляване в дегустационните правила и първата ни истинска дегустация в реална среда по метода на Калифорнийския институт за вино Дейвис, от ранг на семпли консуматори вече влизаме в статута на страстни гурме изследователи :)
Винаги ми е харесвал поетичния език на сомелиерите, играта на усещания с мистичните думи тероар, танини, хармоничен финал, експлозивни нотки, фин букет, опушен послевкус, благородна сърцевина, искрящ характер, красив рубинен нюанс...
Естетиката на самия ритуал по характеризиране на виното с цялата му тирадност, многоглаголност и префинена естетика е достатъчен повод да се запитаме кое прави ферментацията на гроздовите зърна толкова ценна.
Ето и кратко практично инфо:
Оценяването на едно вино започва от външния вид, като визуалната фаза от дегустацията обръща внимание на цвета, бистротата, визкозитета, сълзливостта, течливостта, начина на стареене на виното.
Цветът на виното е характеристика на абсорбацията на слънчевите лъчи и може да варира от многото свойства на гроздето, може да се влияе от бенефикационните методи или да бъде повлиян техлологично. Стареенето на виното също променя оттенъка и интензитета на цвета, като отлежаването на виното в дъбови бъчви стимулира наситеността на нюанса.Степента на сълзливост на виното при разклащане на чашата е индикатор за нивото на алкохолно съдържание, а леката газировка за наличие на серен двуокис.
Ароматът или "носа" на виното се счита за първата сериозна среща с напитката, като 60% от общото впечатление за виното е неговият аромат, възприеман чрез летливите субстанции, контактуващи с нашия обонятелен орган, докато те се намират в газообразно състояние. Регистрирането на аромата се осъществява чрез 350-те рецептора в носа ни при завъртане на чашата, когато се изпаряват ароматните вещества. Класата на едно вино се определя по "носа"- крсив, хармоничен, дълбок и многопластов. Около 100 млн. клетки, разположени върху 5 кв.см. в носа ни идентифицират и обработват информацията, която в последствие се изпраща като сигнал към мозъка до получаване на конкретно ароматно впечатление.
Вкусът на виното е следващата ни среща с неговия характер. Регистрацията на вкусови усещание се осъществява чрез рецептори, намиращи се по повърхността на езика, като в различните зони вкусовите папили имат различна чувствителност. Сладосттта се определя като първия регистриран вкус, следван от соления и кисел и накрая горчивия вкус.След първите вкусове следва еволюция или проследяване на развитието на вкуса от кратки и експлозивни, през дълги и хармонични до балансирани и трайни.
Вино описват 3 категории хора:
Професионалистите, които стоят зад неговото производство, които си служат с конкретен речник, конкретизиращ химичния анализ; винените експерти, които си служат с богат, но по-разбираем речник, тълкуващи фазите на развитие на преведен, достъпен за публиката език и семпли консуматори, които пият за удоволствие.
Ето и конкретен пример за аналитичен обзор на едно от вината, които имахме удоволствието да дегустираме, споделен от лектора Вили Гълъбова:
"Започваме с цвета- красив, типичен за сорта си, средно интензивен, с рубинени тонове със забелязващи се първи нотки на трансформация, бляскава сърцевина, бистрота с наченки на трансформация в бриково- кафявата гама, липсва силно експлозивен нос, няма плодова доминация, налице са ясно отчетливи листни тонове, сушени листа, нежен тютюн, деликатен дъбов намек, тиха опушеност, примесена с пепел от пура, създаващи усещане за топлина и уют, комплексен аромат с вишневи тонове, леко парлив вкус, чистота, средна продължителност и послевкус."
В моите представи, досега с виното е свързан с преживяването и естетиката на консумация на тази необикновена напитка, добавка на фин естетски щрих към личността и наслада от споделянето с хора, уважаващи виното и гурме културата.
Виното заема уникално място в живота на хората с умението си да разказва истории, да създава атмосфера, да култивира спомени.
За финал на тази история за вино и емоции предлагаме визуализация на нашите лични усещания за тази митична напитка.
Наздраве! :)

Автор: Янита Миланова
Стилист и фотограф: Тихомир Илиев